sobota, 15 września 2012

Wpływ pogody na zachowanie ryb

  Ryby to tajemnicze stworzenia, szczególnie dla tych, którzy lubią je łapać! Jest wiele czynników wpływających na zachowanie ryb. Jednym z nich jest zmiana pogody. Różne rodzaje ryb reagują inaczej na pewne rodzaje pogody lub ciśnienia powietrza. Jeśli lubisz łowić ryby, to znając ich zwyczaje będzie Ci je łatwiej złowić.

 Zachowanie ryb w pochmurny, deszczowy i wietrzny dzień.
 Ryby są jak ludzie w tym, że wolą pewne rodzaje pogody nad innymi. Niektóre ryby nienawidzą deszczu i wiatru i chowają się głębiej pod wodę. Inne, takie jak pstrągi jedzą owady i spożywają ryby. Kiedy pada deszcz, owady spadają do wody, więc pstrągi i lipienie będą jeść ich więcej i trzymać się blisko powierzchni w ulewie. Ryby takie jak szczupak czy okoń będą zbliżać się do brzegu, jeśli jest wietrznie. To dlatego, że plankton i owady będą pchane w stronę brzegu. Małe rybki podążą za planktonem a drapieżniki za małymi rybkami.

Zachowanie ryb w gorący i słoneczny dzień.
 Wbrew powszechnemu przekonaniu, ładna pogoda nie zawsze jest najlepszą pogodą na wędkowanie. W upalne dni, ryby mogą stać się apatyczne. Ponieważ nie ma tak wiele owadów brzęczących nad wodą ze względu na ciepło, ryby zazwyczaj chowają się w głębszych i chłodniejszych wodach. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie mają tendencję do ryb rano i wczesnych wieczorem w okresie letnim. Kiedy zimny front zbliża się i zaczyna wypierać ciepło, ryby będą brały lepiej niż w jakimkolwiek innym czasie. Pstrągi i lipienie w czasie upałów chętniej zajmują zimne i dobrze natlenione bystrzyny.

Zachowanie ryb zimą .
 Łowienie pstrągów jest popularne w zimie. W tym okresie pstrągi wolą mniejsze i wolniej prowadzone przynęty. Najlepiej łowić schodząc w dół rzeki na woblery lub małe gumki.
Wszystkie ryby są bardziej ospałe zimą ponieważ są zmienno cieplne. Zajmują głębokie stanowiska przy dnie gdzie woda wolno płynie. Niektóre gatunki np. karaś,lin zapadają w hibernację i mogą przeżyć nawet gdy w zbiorniku jest przyducha.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz