Jeśli nigdy nie łowiłeś pstrągów, przygotuj się na mocne wrażenia i dużo radości. Oczywiście jeśli uda Ci się wyholować tę niezwykle waleczną rybę. Najwięcej zabawy jest w walce, na pewno pstrąg nie zawiedzie Cię wysokimi piruetami i młynkami na powierzchni wody. Łapanie brodząc w wodzie lub z brzegu to wspaniały sport, większość ludzi łowi pstrągi w woderach lub spodniobutach, ale w cieplejsze dni można brodzić też w sandałach, albo zwykłych trampkach i dresie lub krótkich spodenkach.
Instrukcja
Jak wybrać się na pstrągi
1
Zbierz szczegółowe informacje na temat miejsca, w którym chcesz łowić pstrągi. Połowy
rekordowych sztuk są znacznie mniej istotne, niż średnia liczba łowionych ryb, najlepiej sprawdzić stronę okolicznego PZW i zobaczyć do której rzeki wpuszczanych jest najwięcej pstrągów. Można też podpytać znajomych, tubylców lub na forach, które odcinki są najlepsze. Możesz rozpocząć wędkowanie o dowolnej porze, jednak w lato najlepiej łowić rano lub wieczorem a na wiosnę po południu. Jeśli będziesz brodził koniecznie idź w górę rzeki, tak aby nie mącić sobie wody.
2
Dowiedz się, co pstrągi jedzą przed ich łowieniem. Ich preferencje jedzenie zmieniają się w ciągu roku i zależnie od ich środowiska. W pobliskim wędkarskim powinni pomóc Ci wybrać najlepszą przynętę. Kolor i kształt są bardzo ważne, aby przechytrzyć pstrąga. Jeśli łowisz na muchę spójrz pod kamienie jakie robaki aktualnie żyją w wodzie.
3
Wybierz ultra-lekki, szybkiej akcji, krótki kijek, aby mieć fajną zabawę. Jeśli łowisz w małych rzeczkach dobry będzie kij 210cm od 1-10g. w trochę większych (ok.5m szerokości) sprawdzają się 240 od 1-20g. Wypełnij szpulę żyłką z przedziału 0.16-0.22 zależnie od wielkości pstrągów, ilości zaczepów oraz przejrzystości wody. Pstrągi mają wyjątkowo dobry wzrok więc należy unikać grubych lub kolorowych żyłek w czystej wodzie. Dobrze jest mieć pełną szpulę, ponieważ wtedy łatwiej oddaje się celne i dalekie rzuty co jest niezwykle ważne podczas ich łowienia.
4
Weź wiele różno kolorowych przynęt i / lub obrotówki aby zoptymalizować swoje szanse na połów. Pstrągi są mniej wybredne na wiosnę, ale trzeba sprawdzić ich jedzenie(czy są już żaby, lub owady). Jaskrawe kolory sprawdzają się w ciemnych wodach. W czystych bardziej naturalne.
5
Prowadź przynętę jak najbliżej dna i jak najwolniej. Nie zapominaj aby unikać zaczepów i nie chlapać przynętą o wodę. Pamiętaj że pstrągi to jedne z najbardziej płochliwych ryb. Jeśli masz nad głową drzewa, weź pod uwagę boczne rzuty lub spod siebie. Gdy poczujesz atak ważne jest abyś miał sztywny nadgarstek i szybką reakcję aby skutecznie zaciąć rybę. Pamiętaj o dobrze ustawionym hamulcu lub odkręcaj żyłkę korbką gdy pstrąg robi zryw.
6
Jeśli masz zamiar wypuścić pstrąga najlepiej nie wyciągać go z wody. Przede wszystkim unikaj kontaktu pstrąga z piaskiem czy ziemią i zawsze dotykaj go mokrą ręką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz