sobota, 22 września 2012

Pstrąg - Zachowanie i zwyczaje cz.3

Pstrągi mogą dorastać do różnych rozmiarów. Maksymalny rozmiar pstrąga dyktuje środowisko w którym żyje. W rzece w której zagęszczenie pstrągów (konkurencja) jest wysoka a ilość pokarmu w wodzie (żyzność) niska to zwykle pstrąg dorasta do 35cm a najczęściej łowi się osobniki mierzące 25cm. Od czasu do czasu można złowić także pstrąga mieżącego  40cm  i wazacego ok. 0.7kg. Taki rodzaj środowiska najczęściej można spotkać w górach. Natomiast na pomorzu jest wiele rzek już trochę bardziej nizinnych gdzie pstrągi dorastają nawet do 4kg. Pstrągi zamieszkują wody o różnym charakterze i czasami można spotkać je w wodzie, która z pozoru wydaje się dla nich nie odpowiednia. Jedyny warunek występowania tej ryby to zimna i dobrze natleniona woda. Jej temperatura nie powinna przekraczać 18stopnii, jeśli jednak w dzień nagrzeje się do 25 to nic się nie stanie jeśli w nocy schłodzi się znów do 18stopnii. Jeśli woda nie przekorczy 18stopni to w wodzie zawsze będzie wystarczająco tlenu dla pstrąga, jednak dodatkowy tlen w wodzie może zapewnić bujna roślinność podwodna, bystrzyny lub wodospady. Zanieczyszczenie rzeki ściekami przemysłowymi może całkowicie wybić nawet największą populację pstrąga. Ścieki i odpadki komunalne w dużym rozcieńczeniu i bez detergentów, nie są groźne a wpływają nawet lepiej na żyzność wody. Natomiast mętna woda a czysta chemicznie jest jedynie uciążliwa dla pstrągów, a zabójcza w okresie gdy pstrąg jest jeszcze kuleczką ikry.

środa, 19 września 2012

Pstrąg - Zachowanie i zwyczaje cz.2

   Zwyczaje pstrągów w każdym akwenie czy rzece, trochę się różnią co wymaga od każdego wędkarza stopniowego poznawania nowych łowisk. Jest to dosyć złudne, jednak daje dużo satysfakcji. W każdej rzece są odcinki mniej rybne i bardziej, są miejsca gdzie niemal zawsze stoi pstrąg i są miejsca gdzie nie żeruje nigdy. Oczywiście rzeka ciągle się zmienia i po jakimś czasie może wytworzyć się nowe dobre miejsce a stare zaniknąć.
  Omawiając pstrągi potokowe, ich środowisko i zwyczaje, skupimy się na podstawach nabywania doświadczenia oraz wyciągania wniosków podczas łapania pstrągów. Po pierwsze trzeba zdać sobię sprawę że pstrągi tak naprawdę "nie myślą" a posiadają jedynie instynkty oraz wrodzone lub nabyte odruchy. W miastach przez które przepływa pstrągowa rzeka można zaobserwować że pstrągi jakby przyzwyczaiły się do ludzi i hałasów miejskich, a nawet nie które nauczyły się zjadać pety po papierosach. Jednak trzeba pamiętać  że to, co o nich mówimy, dotyczyć może co najwyżej większości napotykanych pstrągów, nigdy nie możemy przewidzieć ani być pewni zachowania pstrągów w 100% dlatego dla nawet najbardziej doświadczonego i wprawnego pstrągarza, łowienia pstrągów dostarcza tyle emocji. Wielu uważa że w naszych wodach nie ma piękniejszych i zgrabniejszych ryb ;)
 

poniedziałek, 17 września 2012

Pstrąg - Zachowanie i zwyczaje cz.1

Pstrąg "Salmo trutta" to gatunek charakteryzujący się bardzo dużymi umiejętnościami przystosowawczymi. Może żyć w jeziorach, górskich rzekach oraz malutkich rzeczkach, gdzie najgłębsze dziury są po kolana. Oczywiście występuje także licznie na pomorzu, gdzie tamtejsze rzeki również są nazywane "górskimi". Co ciekawe w Polskich wodach pstrąg występuje w trzech odmianach jako: Troć wędrowna (Salmo trutta morpha trutta), Troć jeziorowa  (Salmo trutta morpha lacustris) i pstrąg potokowy (Salmo trutta morpha fario) co oznacza, że te 3 z pozoru różne ryby należą do tego samego gatunku. Troć wędrowna z rzeki spływa do morza i wraca do niej tylko na tarło. Troć jeziorowa żyje w jeziorze i wraca do rzeki tylko na tarło a pstrąg potokowy żyje ciągle w rzece lecz odbywa wędrówki na tarliska lub gdy znacząco zmianie ulega poziom wody w rzece. Choć widzimy różnicę w ubarwieniu tych ryb to nie ma istotnych różnic anatomicznych pozwalających sklasyfikować je jako osobne gatunki. Do tego te dwie odmiany mogą się swobodnie krzyżować a potomstwo mieszane troci i pstrąga zachowuje się stosownie do okoliczności.  Oznacza to, że pstrąg wpuszczony do morza powraca na tarło jako troć, a troć zatrzymana w potoku lub stawie nabiera cech pstrąga (por.T. Backiel: "Pstrągi").





sobota, 15 września 2012

Jak zacząć łowić pstrągi

Jeśli nigdy nie łowiłeś pstrągów, przygotuj się na mocne wrażenia i dużo radości. Oczywiście jeśli uda Ci się wyholować tę niezwykle waleczną rybę. Najwięcej zabawy jest w walce, na pewno  pstrąg nie zawiedzie Cię wysokimi piruetami i młynkami na powierzchni wody. Łapanie brodząc w wodzie lub z brzegu to wspaniały sport, większość ludzi łowi pstrągi w woderach lub spodniobutach, ale w cieplejsze dni można brodzić też w sandałach, albo zwykłych trampkach i dresie lub krótkich spodenkach. 


Instrukcja

    
Jak wybrać się na pstrągi
        
1

       
Zbierz szczegółowe informacje na temat miejsca, w którym chcesz łowić pstrągi. Połowy rekordowych sztuk są znacznie mniej istotne, niż średnia liczba łowionych ryb, najlepiej sprawdzić stronę okolicznego PZW i zobaczyć do której rzeki wpuszczanych jest najwięcej pstrągów. Można też podpytać znajomych, tubylców lub na forach, które odcinki są najlepsze. Możesz rozpocząć wędkowanie o dowolnej porze, jednak w lato najlepiej łowić rano lub wieczorem a na wiosnę po południu. Jeśli będziesz brodził koniecznie idź w górę rzeki, tak aby nie mącić sobie wody.
        
2

        
Dowiedz się, co pstrągi jedzą przed ich łowieniem. Ich preferencje jedzenie zmieniają się w ciągu roku i zależnie od ich środowiska. W pobliskim wędkarskim powinni pomóc Ci wybrać najlepszą przynętę. Kolor i kształt są bardzo ważne, aby przechytrzyć pstrąga. Jeśli łowisz na muchę spójrz pod kamienie jakie robaki aktualnie żyją w wodzie.

        
3

       
Wybierz ultra-lekki, szybkiej akcji, krótki kijek, aby mieć fajną zabawę. Jeśli łowisz w małych rzeczkach dobry będzie kij 210cm od 1-10g. w trochę większych (ok.5m szerokości) sprawdzają się 240 od 1-20g. Wypełnij szpulę żyłką z przedziału 0.16-0.22 zależnie od wielkości pstrągów, ilości zaczepów oraz przejrzystości wody. Pstrągi mają wyjątkowo dobry wzrok więc należy unikać grubych lub kolorowych żyłek w czystej wodzie. Dobrze jest mieć pełną szpulę, ponieważ wtedy łatwiej oddaje się celne i dalekie rzuty co jest niezwykle ważne podczas ich łowienia.


        
4

       
Weź wiele różno kolorowych przynęt i / lub obrotówki aby zoptymalizować swoje szanse na połów. Pstrągi są mniej wybredne na wiosnę, ale trzeba sprawdzić ich jedzenie(czy są już żaby, lub owady). Jaskrawe kolory sprawdzają się w ciemnych wodach. W czystych bardziej naturalne.


        
5


Prowadź przynętę jak najbliżej dna i jak najwolniej. Nie zapominaj aby unikać zaczepów i nie chlapać przynętą o wodę. Pamiętaj że pstrągi to jedne z najbardziej płochliwych ryb. Jeśli masz nad głową drzewa, weź pod uwagę boczne rzuty lub spod siebie. Gdy poczujesz atak ważne jest abyś miał sztywny nadgarstek i szybką reakcję aby skutecznie zaciąć rybę. Pamiętaj o dobrze ustawionym hamulcu lub odkręcaj żyłkę korbką gdy pstrąg robi zryw.


6

Jeśli masz zamiar wypuścić pstrąga najlepiej nie wyciągać go z wody. Przede wszystkim unikaj kontaktu pstrąga z piaskiem czy ziemią i zawsze dotykaj go mokrą ręką.

       


    

Przynęta na pstrąga

 Przynęta jest w zasadzie wszystkim, co służy do połowu pstrąga. W Polsce pstrągi można łowić tylko na sztuczne przynęty. Skuteczna przynęta oznacza zainteresowanie pstrąga, można je uzyskać  poprzez kolor, zapach, wibracje, lub imitację lub poprzez dowolną kombinację tych rzeczy, ale jeden element wystarczy.
 Istnieje wiele rodzajów przynęt, co oznacza że powinniśmy wybrać odpowiednią przynętę na właściwym miejscu w odpowiednim czasie. Muszkarz musi znać, okresy kiedy jakie owady się wylęgają. W zależności od miesiąca, mucha reprezentuje pewien rodzaj owada. W czystej wodzie, małe muchy wystarczą aby przyciągnąć pstrąga, w brudnej wodzie, mucha powinna być wystarczająco duża aby pstrąg mógł ją zobaczyć. Rozważmy płytkość wody. Płytka lub spokojna woda oznacza suchą muchę. Pstrąga można łatwo nabrać na to, że pływająca przynęta to owad. Jeśli woda jest wzburzona lepiej stosować mokrą muchę.Innym, rodzajem przynęt są wirówki (moje ulubione) najlepiej sprawdzają się rozmiary 1,2 oraz 3 - na większe pstrągi. Tworząc wibrację w wodzie wirówka pobudza linie naboczne pstrąga, prowokując go do ataku. Wirówkę łatwo da się prowadzić na wybranej przez nas głębokości w przeciwieństwie do woblerów. W brudnej wodzie lepsze są srebrne i jaskrawe odcienie, natomiast w czystej złote i bardziej stonowane. Na wirówki głównie łowi się idąc w górę rzeki.





Woblery powinny mieć ok.5cm i najlepiej na nie łowić schodząc w dół rzeki. Pływające woblery mają ten plus że można je spuścić z prądem wody gdzieś gdzie normalnie nie dałoby się rzucić.  Większe woblery dobrze sprawdzają się zimą gdyż pobudzają u pstrąga instynkt obrony terytorium i nie tyle atakuje przynętę żeby ją zjeść co po to aby przegonić konkurencję. (Zimą pstrągi mają bardzo małe zapotrzebowanie na pokarm)





Jeśli chodzi o gumki to o wiele lepiej sprawdzają się twistery od ripperów. Podobnie jak przy łowieniu woblerami, lepiej łowić na nie schodząc w dół rzeki. Najlepsze są paprochy, ale większe pstrągi też zdarzają się na duże 6cm gumki szczególnie w maju/czerwcu kiedy minogi rzeczne mają tarło. Aby uzyskiwać lepsze wyniki najważniejsza jest cierpliwość i praktyka. Warto zainwestować w okulary polaryzacyjne aby widzieć przynętę w wodzie i tym samym uniknąć wielu zaczepów. Również atak pstrąga jest pięknym widokiem.

Wpływ pogody na zachowanie ryb

  Ryby to tajemnicze stworzenia, szczególnie dla tych, którzy lubią je łapać! Jest wiele czynników wpływających na zachowanie ryb. Jednym z nich jest zmiana pogody. Różne rodzaje ryb reagują inaczej na pewne rodzaje pogody lub ciśnienia powietrza. Jeśli lubisz łowić ryby, to znając ich zwyczaje będzie Ci je łatwiej złowić.

 Zachowanie ryb w pochmurny, deszczowy i wietrzny dzień.
 Ryby są jak ludzie w tym, że wolą pewne rodzaje pogody nad innymi. Niektóre ryby nienawidzą deszczu i wiatru i chowają się głębiej pod wodę. Inne, takie jak pstrągi jedzą owady i spożywają ryby. Kiedy pada deszcz, owady spadają do wody, więc pstrągi i lipienie będą jeść ich więcej i trzymać się blisko powierzchni w ulewie. Ryby takie jak szczupak czy okoń będą zbliżać się do brzegu, jeśli jest wietrznie. To dlatego, że plankton i owady będą pchane w stronę brzegu. Małe rybki podążą za planktonem a drapieżniki za małymi rybkami.

Zachowanie ryb w gorący i słoneczny dzień.
 Wbrew powszechnemu przekonaniu, ładna pogoda nie zawsze jest najlepszą pogodą na wędkowanie. W upalne dni, ryby mogą stać się apatyczne. Ponieważ nie ma tak wiele owadów brzęczących nad wodą ze względu na ciepło, ryby zazwyczaj chowają się w głębszych i chłodniejszych wodach. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie mają tendencję do ryb rano i wczesnych wieczorem w okresie letnim. Kiedy zimny front zbliża się i zaczyna wypierać ciepło, ryby będą brały lepiej niż w jakimkolwiek innym czasie. Pstrągi i lipienie w czasie upałów chętniej zajmują zimne i dobrze natlenione bystrzyny.

Zachowanie ryb zimą .
 Łowienie pstrągów jest popularne w zimie. W tym okresie pstrągi wolą mniejsze i wolniej prowadzone przynęty. Najlepiej łowić schodząc w dół rzeki na woblery lub małe gumki.
Wszystkie ryby są bardziej ospałe zimą ponieważ są zmienno cieplne. Zajmują głębokie stanowiska przy dnie gdzie woda wolno płynie. Niektóre gatunki np. karaś,lin zapadają w hibernację i mogą przeżyć nawet gdy w zbiorniku jest przyducha.

 

   Łowienie pstrągów jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów połowów. Obfitych pstrągowych rzeczek w Polsce mamy naprawdę wiele, nie trzeba robić setek kilometrów, aby cieszyć się tym sportem. Pstrąg jest jedną z trudniejszych ryb do złowienia, ale jeśli przeczytasz ten artykuł to pomoże Ci on łapać ich więcej.
  Podchodząc do swojego łowiska, powinieneś skradać się jakbyś chciał kogoś przestraszyć. Pstrąga możesz zobaczyć w wodzie ale i on może zobaczyć Ciebie. Jeśli chodzi o słuch, to pstrąg "słyszy" jak idziesz przez wibracje podłoża. Dlatego najlepiej iść pomału najpierw stawiając piętę a potem pomału przenosząc ciężar ciała w kierunku palców. W ten sposób możesz wyczuć patyka pod stopą i położyć ją obok. Odgłos łamanych gałęzi najbardziej płoszy pstrągi. Pstrąg  może nawet Cie wyczuć! Dziwne, jak duże znaczenie ma kolor ubrania. Twój ubiór powinien łączyć się z otoczeniem tak jak to tylko możliwe. Szary, brązowy, tan, i zielony to są dobre kolory - podobne do moro. Ubrania, które są jaskrawe, lub białe lepiej zostawić w domu, bo będą one dobrze widoczne. Węch pstrąga jest bardzo dobry. Jeśli palisz, pstrąg może poczuć zapach papierosów na przynęcie dlatego, że ten zapach dłonie przenoszą do przynęty, i informuje go o tym, że ta przynęta nie nadaje się do zjedzenia.(chodź widziałem w brzuchu jednego miejskiego pstrąga pety po papierosach). Jeśli dobrze umyć ręce przed dotknięciem się przynęty, powinno być OK. Przypominam aby zbliżając się do rzeczki, robić jak najmniej hałasu. Większość kobiet i mężczyzn, którzy lubią łowić pstrągi nie rozważają połowów nocnych, choć istnieje wiele plusów takich połowów. To może być niebezpieczne, jeśli nie jesteś obeznany z terenem, więc należy zachować ostrożność i upewnić się, że masz odpowiedni sprzęt, taki jak kilka niezawodnych latarek. Trzeba być ostrożnym w jakiejkolwiek formie świateł używasz. Nie należy stosować ich blisko do wody. Może to płoszyć ryby. Jeśli chcesz ułatwić sobie poruszanie się w obszarze, w którym będziesz łowił nocą, sprawdź go w ciągu dnia. Jeśli planujesz nocny wypad, lepiej wziąć ze sobą kumpla lub dwóch. Twój sukces na złowienie pstrąga może wzrosnąć w nocy, ponieważ pstrągi się naprawdę uaktywniają podczas nocnych godzin.Pstrąga można znaleźć w całej Polsce,ale to nie znaczy, że są w każdej części wód. Jeśli chcesz złapać pstrąga, musisz wiedzieć, jaki typ środowiska wolą. Pstrągi mieszkają w strumieniach, rzek i jezior. Poszukaj miejsca, gdzie woda jest bardzo zimna. Jest to korzystne z pstrąga. Szybko płynące strumienie i rzeki, gdzie można zaobserwować białą pianę na powierzchni są idealna do szukania pstrąga.Pstrągi żerują w bogatych w tlen wodach i nie tylko w tych czystych(klarownych). Jeśli znajdziesz szybko poruszający się strumień z bąbelkami - co wskazuje na wysoką zawartość tlenu - najprawdopodobniej są tam pstrągi. Sprawdź wszystkie dołki i przeszkody w wodzie. Są to wspaniałe miejsca dla pstrąga do spania i polowania na kąski do jedzenia. Obiekty te mogą być naturalne lub stworzone przez człowieka. Proponuje dokładnie obłowić nabrzeża(wymyte brzegi), wodospady, zwalone drzewa i pnie.Jeśli lubisz łowić pstrągi. To może być to niezłym wyzwaniem, ale jest to także świetna zabawa. Rzeki, jeziora, i strumienie, gdzie można znaleźć pstrągi są bardzo naturalne i wokół nich są piękne widoki. Jeśli nauczysz się technik i wskazówek, zawartych w tym blogu to Twoje połowy staną się bardziej wydajne. Twoje wyniki będą systematycznie wzrastać. Szukaj informacji o połowach pstrąga i badaj ich zachowania, jest to świetna zabawa.